Dirigentenworkshop: Maak muziek met wat er WÉL is!
De Limburgse Bond van Muziekgezelschappen en Stichting Klankkleur Limburg organiseren in september 2026 een inspirerende dirigentenworkshop voor dirigenten van alle niveaus – van beginnende enthousiastelingen tot ervaren professionals.
Deze unieke workshop staat volledig in het teken van creativiteit, flexibiliteit en muzikaal vakmanschap. Centraal staat de vraag: hoe haal je het maximale uit de bezetting die je op dat moment tot je beschikking hebt? Zowel actief deelnemende dirigenten als belangstellenden die willen meekijken en luisteren zijn van harte welkom.
Bij de praktische workshop kun je zowel actief of passief deelnemen. Dit kun je in het aanmeldformulier aangeven.
Actieve deelname
Deelnemers krijgen een praktijkopdracht: maak een korte orkestratie die tijdens de practicumdag door jou uitgevoerd wordt. Deze wordt ook besproken.
Passieve deelname
Voor dirigenten die willen observeren, luisteren en zich willen laten inspireren door het werkproces.
Voor wie?
Deze workshopreeks is ideaal voor dirigenten die:
- willen groeien in arrangeren en orkestreren
- beter willen omgaan met wisselende of onvolledige bezettingen
- hun dirigeer- en repetitietechniek willen versterken
- inspiratie zoeken vanuit de praktijk
Voorbereidende workshop - Woensdag 9 september 2026
Locatie: Het Brouwershuis (Veerweg 15, Broekhuizen)
🕢 19.30 – 22.00 uur
Onder leiding van Fried Dobbelstein en Chris Derikx worden de volgende thema’s behandeld:
- Hoe maak je een effectieve orkestratie voor een incomplete bezetting
- Van condensed score naar eigen transcriptie (met aandacht voor muzikale pareltjes uit het repertoire)
- Slim en creatief omgaan met uitbreiding of variatie van je orkestbezetting
Deelnemers krijgen (optioneel) een praktijkopdracht: maak een korte orkestratie die tijdens de practicumdag uitgevoerd en besproken wordt.
Praktische workshop - Zaterdag 26 september 2026
Locatie: Bondszaal America (Pastoor Jeukenstraat 15, America)
🕢Ochtendprogramma 10.00 – 12.30 uur
Werkorkest: Fanfare De Vriendenkring Swolgen
Begeleiding: Fried Dobbelstein & Chris Derikx
- Uitvoeren en finetunen van eigen orkestraties
- Verdieping in dirigeertechniek en muzikale interpretatie
Ook hier is passief deelnemen mogelijk voor dirigenten die vooral willen observeren, luisteren en zich willen laten inspireren door het werkproces.
🕢 Lunch 12:30-14:00
Alleen mogelijk tegen betaling.
🕢Middagprogramma 14.00 – 16.30 uur
Werkorkest: Fanfare St. Caecilia America
Begeleiding: Frenk Rouschop, Chris Derikx & Martijn Pepels
Dit orkest beschikt over een bijzondere bezetting (fanfare aangevuld met klarinetten en fluiten), wat extra mogelijkheden biedt voor creatieve orkestratie.
- Praktische toepassing van orkestraties op maat
- Combinatie van dirigeertechniek en repetitietechniek
- Werken aan balans, klank en efficiënt repeteren
Ook hier is passief deelnemen mogelijk voor dirigenten die vooral willen observeren, luisteren en zich willen laten inspireren door het werkproces.
Kosten
9 september - Voorbereidende workshop - € 50,-
26 september - Praktische workshop per dagdeel (actieve deelname) - € 50,-
26 september - Praktische workshop per dagdeel (passieve deelname) - € 20,-
- Lunch op 26 september € 15,-
Inclusief partituren en videoregistraties (voor practicumdeelnemers).
Inschrijving per onderdeel mogelijk.